6 nejlepších logistických metod vychystávání objednávek

Práce ve skladu může být namáhavá a časově náročná práce. Vychystávání zboží a jeho systém je však jednou z nejdůležitějších součástí procesu plnění objednávky.

Ve skutečnosti více než polovina provozních nákladů skladu připadá na vychystávání objednávek. Ještě důležitější je, že rychlé a přesné vyřízení objednávky velmi úzce souvisí se spokojeností zákazníka. V důsledku toho je pro vaši společnost rozhodující způsob vychystávání objednávek, který si zvolíte pro své operace.

Než se ponoříme do nejlepších metod, nejprve si ujasníme, co to je. Vychystávání objednávek je přesně to, co zní: proces získávání produktů ze skladových zásob za účelem plnění zákaznických objednávek. Je to pracná činnost, která vyžaduje rychlost i přesnost. Doba potřebná k sestavení objednávky výrazně ovlivňuje dodací lhůtu, a proto je vaše úroveň produktivity zásadní.

Jaké jsou různé metody vychystávání objednávek?

Pokud jde o vychystávání, existuje šest různých metod nebo systémů vychystávání, které mohou podpořit efektivní a ziskový provoz.

1. Vychystávání jedné objednávky

Vychystávání jednotlivých objednávek je nejběžnější způsob plnění a je také časově nejnáročnější. Při vychystávání jednotlivých objednávek pracuje vychystávač vždy na jedné objednávce. Aby dokončili objednávku, prohledají sklad každou položku jednu po druhé, což znamená, že vychystávací často během směny opakovaně cestují stejnou trasou. Vychystávání jednotlivých objednávek je ideální pro menší sklady, které zpracovávají menší objemy objednávek. Pokud je problém s přesností, tato metoda funguje dobře, protože výběrčí pracuje vždy pouze na jedné objednávce.

2. Dávkové vychystávání

Tato metoda, známá také jako vychystávání z více objednávek, umožňuje výběrčím pracovat na více objednávkách současně, vždy po jedné SKU. Dávkové vychystávání je nejlepší pro společnosti, které mají často více objednávek se stejnými SKU (položkami) nebo objednávky s pouze několika SKU v každé. Zkracuje dobu cestování, protože vychystávač obvykle potřebuje cestovat na místo položky pouze jednou za cyklus vychystávání.

3. Vyberte a předejte

V metodě pick and pass je sklad rozdělen do zón, do kterých jsou přiřazeni pracovníci. Spolupracovníci vybírají SKU pro více objednávek najednou ze své zóny a přihrádky, přepravky nebo kontejnery jsou poté předány do další zóny. Pick and pass je termín, který se často používá zaměnitelně s zónovým vychystáváním, ačkoliv zónový vychystávání lze také provádět bez předávání zásobníků nebo kontejnerů ze zóny do zóny.

4. Zónové vychystávání

Zónové vychystávání je často kombinováno s jinými metodami, zejména metodou pick and pass. Při zónovém vychystávání je sklad rozdělen do zón a každému vychystávacímu je přidělena vlastní zóna, ze které bude zboží vyskladňovat.

U objednávek, které vyžadují produkty z více zón, je objednávkový kontejner předán do další zóny a výběrčí této zóny pokračuje ve vybírání položek pro objednávku. Tento proces pokračuje, dokud není objednávka splněna. Tato metoda je skvělá pro velkoobjemové sklady, které často trpí přetížením vychystávacích strojů ve více oblastech.

5. Vychystávání objednávek clusteru

Clusterová metoda vychystávání také umožňuje vychystávacím pracovat na více objednávkách současně. Místo toho, aby se soustředili na podobné SKU (položky) pro více objednávek, výběrčí vybírají různé položky pro více objednávek. Ačkoli existuje několik různých způsobů, jak toho dosáhnout (například pomocí vertikálních zvedacích modulů nebo karuselů), nejběžnějším způsobem je, že sběrač má vozík naložený více kontejnery. Použití vychystávacího vozíku nebo kolaborativního mobilního robota pomáhá vychystávacím udržovat objednávky organizované, aby se snížily chyby.

Tato metoda také omezuje cestování, i když ne tolik jako hromadné vychystávání. Při výběru klastrů musí výběrář pouze jednou cestovat do oblasti (nebo zóny) pro každý klastr, na kterém pracuje.

6. Vychystávání objednávky pomocí vlny

S metodou vlnového vychystávání pracují sběrači také v rámci svých přiřazených zón, kromě toho, že pro zkrácení času jsou všechny zóny vybírány ve stejnou dobu (místo v jedné zóně a poté předány do další). Položky jsou později roztříděny a sloučeny do příslušných zásilek.

Zatímco vlnové vychystávání objednávek je rychlejší než čekání, až každá zóna udělá svou část, než se objednávka může přesunout do další zóny, proces třídění a konsolidace vyžaduje více času a někdy i více pracovníků. Tato metoda funguje nejlépe pro společnosti s vyšším počtem odběrů na objednávku.

Jaký způsob vychystávání objednávky je nejlepší?

Pravděpodobně se ptáte, která metoda je pro vás nejlepší. Bohužel neexistuje jediná nejlepší metoda; ideální proces vychystávání se může u každé společnosti lišit.

Způsob, který zvolíte, závisí na tom, jak velký je váš sklad, kolik máte zásob, kolik máte vychystávácích objednávek, kolik objednávek dostanete každý den a kolik položek je v každé objednávce. Z tohoto seznamu byste však měli být schopni vybrat metodu, která je pro vaši společnost vhodná, abyste zajistili maximální efektivitu a úspěch.

Mnoho metod vychystávání lze kombinovat s automatizačními technologiemi, jako jsou kolaborativní mobilní roboty, a zlepšit tak přesnost a efektivitu vychystávání.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4